Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

10-11-23 XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe 

27 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XI Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym pod hasłem „Po polsku o historii”. Do etapu finałowego, który odbył się w 26 października w Częstochowie, zakwalifikowało się dwoje uczniów; Dawid Kabziński i Wiktoria Pieróg.  

Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny adresowany do uczniów wszystkich typów szkół. Rywalizacja w dyktandzie jest nie tylko sprawdzianem znajomości języka ojczystego, ale też okazją by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach współczesnej historii Polski (po roku 1918). Jest wreszcie Dyktando szczególną, aktywną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości przez społeczność szkolną. 

Nasza szkoła już od dwóch lat z powodzeniem uczestniczy w Dyktandzie. W ubiegłym roku dwoje uczniów zostało finalistami. Jednak to tegoroczna edycja dyktanda okazała się wyjątkowa. Spektakularne zwycięstwo odniósł Dawid Kabziński z klasy V B. Dawid podczas etapu finałowego uzyskał 100 % punktów i stał się mistrzem ortografii w województwie śląskim. Tym samym znalazł się w gronie 15 uczniów naszego województwa, którzy mogą pochwalić się tytułem Laureata XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego. Należy dodać, że tylko dwoje uczniów województwa śląskiego uzyskało maksymalną ilość punktów, w tym DAWID, któremu serdecznie gratulujemy. Gratulujemy również nauczycielce języka polskiego, Pani Agnieszce Sularz, która sprawowała opiekę merytoryczną nad Dawidem. 

Jeśli chcecie się zmierzyć z zawiłościami polskiej ortografii i ocenić stopień trudności tegorocznego dyktanda finałowego, zapraszamy do lektury. 

                                                    Malarz, który pokochał wieś   

Choć był uczniem Jana Matejki, nie malował jak on monumentalnych obrazów ukazujących przełomowe wydarzenia z dawnej historii Polski. Na jego płótnach nie ujrzymy królów ani dygnitarzy. Nie zobaczymy udrapowanych, przepysznie haftowanych materii.   

Włodzimierz Tetmajer bowiem poszedł inną niż mistrz drogą. Bohaterami swoich obrazów uczynił mieszkańców podkrakowskich wsi. Przedstawiał ich zarówno podczas pracy w polu, np. przy żniwach, jak i w czasie świętowania, podkreślając wielobarwność wieśniaczych strojów. Właśnie w tych hardych ludziach upatrywał nadziei na odrodzenie Polski.   

Malował wiejskie pejzaże urzekające widokiem łanów zbóż, chałup, dworków i pięknem przejrzystego nieba. Uwieczniał także ludowe obrzędy, choćby kolędowanie. Pokochał wieś do tego stopnia, że ożenił się z chłopką i zamieszkał w Bronowicach nieopodal Krakowa.    

Był wszechstronnie utalentowanym i pracowitym artystą. Zdobił wnętrza kościołów, tworząc przepiękne polichromie, ilustrował książki, pisał utwory literackie, projektował teatralne scenografie.   Angażował się w życie społeczne i polityczne. Był posłem do austriackiego parlamentu. Wykazał się wielkim patriotyzmem, gdy w 1917 roku odważnie sformułował postulat przywrócenia wolnej Polski z dostępem do morza, który inni polscy posłowie przyjęli z aplauzem.   

Artysta cieszył się niezwykłym poważaniem rodaków. Dostrzeżono nie tylko jego talent, ale przede wszystkim gorące i szlachetne serce. Stulecie śmierci tego wybitnego Polaka uczczono, ogłaszając rok 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera.  

                                                                                           Jolanta Tomsia 

                                                                                         Szkolny Koordynator Konkursu