Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

14-03-23 Mobilne Laboratoria Przyszłości w szkole

Mobilne Laboratoria Przyszłości w szkole

W dniu 8 marca br. szkołę odwiedziła ekipa Mobilnych Laboratoriów Przyszłości w celu wsparcia szkoły w procesie wykorzystywania zakupionego w ramach programu Laboratoriów Przyszłości wyposażenia. Warsztaty dla uczniów są realizowane przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy 6b oraz 7b w podziale na grupy.
Podczas zajęć uczniowie poznali działanie drukarki 3D, właściwości filamentu, który służy do wydruku, oraz zastosowanie druku 3D w praktyce szkolnej i zawodowej. Zaznajomili się również z programem Thingivers – sposobem skopiowania modelu, jego obróbką w programie typu slicer. Nauczyli się ponadto, w jaki sposób wskazywać dane dotyczące wydruku, tj. ilość użytego filamentu, czas wydruku, wysokość modelu, ilość warstw wydruku.
W trakcie warsztatów uczniowie zapoznali się z istotą i przykładami wykorzystywania sztucznej inteligencji. Mieli możliwość udziału w grze, która stosuje sztuczną inteligencję do odczytu ruchu dłoni. Uczniowie wykonali wydruki 3D za pomocą długopisów 3D oraz, z użyciem gogli VR, pływali z rekinami, przeżyli wybuch wulkanu, obejrzeli model serca i żaby, poznali ewolucję człowieka.
Uczniowie poznali też działanie robota Dash – zdalnie sterowali jego ruchem oraz emitowaniem światła i dźwięków, a także zaprogramowali jazdę robota slalomem pomiędzy pachołkami.

Katarzyna Nowak
szkolny koordynator programu Laboratoria Przyszłości