Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

19-09-23 DZIEŃ KROPKI

DZIEŃ KROPKI 

Dnia 15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day), czyli święto kreatywności.  

Ustanowione zostało ono w 2008 roku, kiedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”. To opowieść o Vashti, dziewczynce, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi i w przeciwieństwie do pozostałych dzieci brakuje jej pomysłu na namalowanie czegoś interesującego. Wszystko zmienia się za sprawą nauczycielki i wypowiedzianych przez nią słów: Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie. Zwykła kropka sprawiła, że Vashti uwierzyła w siebie i swoje możliwości. Podjęła działania plastyczne, eksperymentowała z kolorem i rozwijała swój talent.  

Podobnie uczniowie na lekcjach plastyki tworzą prace plastyczne, których głównym hasłem jest kropka. Duża, mała, jedna, dwie a nawet setki kropek. Widzimy je w pracach uczniów klas IV – VII naszej szkoły. Kropka w kropce, kropka na ceramice, kropka tworząca wzór na ubraniach, kropka w przyrodzie i ta wykonana z pełną ekspresją i spontanicznością. Poniżej galeria pomysłowych, wyjątkowych, kropkowych prac plastycznych.  

 

Monika Kleszcz

nauczyciel plastyki