Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

27-12-2022 Grudzień z Laboratoriami Przyszłości

Grudzień z Laboratoriami Przyszłości

Grudzień to czas radosnego oczekiwania oraz przygotowań na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w ostatnim miesiącu przed czekającą ich przerwą pracowali m.in. nad realizacją świątecznych projektów, wykorzystując do tego celu pomoce zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.


Na zajęciach Klubu młodego naukowca dzięki drukarce 3D wraz z akcesoriami i laptopem uczniowie klasy 7 poznali technologię druku 3D. Podłączyli drukarkę, skalibrowali ją, połączyli z kontem na stronie skrimarket.com oraz wymieniali filament. Uczniowie przeprowadzili druk gotowych modeli 3D pobranych ze strony skrimarket.com. Wydrukowali ozdoby bożonarodzeniowe: choinki i śnieżynki, które zostały przekazane na świąteczny kiermasz szkolny. Tymczasem uczniowie klas 4a, 4c, 5a, 5b, 6a, 6b, 7a, 8a podczas lekcji przyrody lub biologii mogli poznać sposób zadania wydruku drukarce 3D, obserwować jej pracę i sprawdzać postęp w drukowaniu zadanego modelu.
Wykorzystując okulary VR oraz licencję dostępu do portalu wirtualnych lekcji, uczniowie klasy 7a podczas zajęć Klubu młodego naukowca podróżowali po Chinach. Za pośrednictwem gogli VR, zawitali na ulice Pekinu, zwiedzili Armię Terakotową oraz Wielki Mur Chiński. Wirtualni turyści obejrzeli także piękny krajobraz z tarasu widokowego wykutego w skale, zajrzeli na piaszczystą pustynię Tenager, podziwiali Jezioro Zachodnie w Hangzhou oraz Wielki Kanał w mieście Sozhou.


Zakupiony w ramach projektu sprzęt ponownie ułatwił młodym filmowcom montaż reportaży. Tym razem uczniowie koła filmowego wykorzystali kamery, mikroporty, statywy i oświetlenie, aby zarejestrować trwające cały grudzień występy szkolnych kolędników oraz uwiecznić szkolną akademię bożonarodzeniową i klasowe wigilie. Zarejestrowany podczas wydarzeń materiał uczniowie opracowali w szkolnym studiu telewizyjnym przy pomocy niezastąpionego programu Pinacle Studio.


Grudzień był miesiącem, w którym drukarka 3D podczas lekcji informatyki posłużyła głównie do drukowania świątecznych ozdób. Część z nich wykorzystano do przystrojenia pracowni, inne - przekazali na szkolny kiermasz świąteczny. Uczniowie starszych klas zajęli się natomiast fraktalami w smartfonie, płatkiem KOCH’a - fraktalami (gwiazdką w gwiazdce) i rekurencjami.


Zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości ponownie uatrakcyjnił uczniom grudniowe zajęcia. Z pewnością w styczniu przystąpią do pracy z podobnym entuzjazmem.

#LaboratoriaPrzyszłości

Agnieszka Sularz