Czy szkoła musi się kojarzyć z nauką, odpytywaniem, kartkówkami i sprawdzianami?
Nie, szkoła to też piękny czas spędzony na wygłupach i zabawach z kolegami, żarty, niespodzianki i śmiech. Wspólne nocowanie daje możliwość doskonałej rozrywki, relaksu i integracji, jest niekonwencjonalną formą „oswojenia” dzieci ze szkołą. Działania zawarte w zajęciach wykorzystują naturalną aktywność dzieci. Poprzez uczestnictwo w zajęciach uczniowie zdobywają ciekawe doświadczenia, rozwijają wyobraźnię, ekspresję, a także wzmacniają więzi grupowe i poczucie wspólnoty. Podejmują różne wyzwania i uczą się współdziałania.
Czwartek, 19 października 2023 r. był wyjątkowym dniem dla klasy 4a, bowiem tej nocy nocowali oni w szkole. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 19:00 w świetlicy szkolnej. Po zapoznaniu się z programem i przypomnieniem regulaminu wydarzenia przeszliśmy na Halę Sportową, w celu wybrania swego kawałka podłogi.
Pierwszym wydarzeniem były gry i zabawy sportowe. Gra była pasjonująca, obfitująca w wiele nieprzewidzianych momentów, jak to w sporcie bywa, ale przede wszystkim była to wspaniała zabawa i rozrywka. W dobrych nastrojach udaliśmy się na kolację, by nieco się posilić i nabrać sił do kolejnych działań. Kolejnym działaniem, na które z dużą niecierpliwością czekali uczniowie był ESCAPE ROOM. Escape room zwany również pokojem zagadek polega na rozwiązywaniu zadań i łamigłówek, aby znaleźć klucz do wyjścia. Wyzwania wymyślane są według różnych kluczy tematycznych. To idealne połączenie rozrywki, edukacji oraz nauki współpracy w grupie.
Ostatnim punktem wydarzenia był seans filmowy. Uczniowie obejrzeli projekcję filmu pt. ,,Klątwa Bridge Hollow".
Najciekawszym doświadczeniem okazał się jednak sam nocleg. Po krótkim śnie przyszedł czas na porządkowanie sali oraz wspólne śniadanie.
W podsumowaniu uczniowie stwierdzili, że podobały im się wszystkie zajęcia, a w ich pamięci na zawsze pozostaną niezwykle ciepłe wspomnienia szkoły nie tylko, jako miejsca, gdzie nauczyciele odpytują, ale także miejsca gdzie można ciekawie spędzić z nimi czas i ujrzeć ich w niecodziennej sytuacji.
Piotr Czoik, Joanna Dybowska