Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Co w ulu brzęczy?

„Co w ulu brzęczy”, czyli spotkanie uczniów klas I z pszczelarzem

 

W dniu 20 września br. uczniowie klas I mieli wyjątkową możliwość obserwacji żywych pszczół oraz poznania trybu życia tych owadów podczas zajęć warsztatowych prowadzonych przez pana Grzegorza Będkowskiego – pszczelarza należącego do Gminnego Koła Pszczelarzy w Siewierzu, przy wsparciu Pani Sandry Orłowskiej – Będkowskiej.

Najmłodsi członkowie społeczności szkolnej poznali różnice pomiędzy owadami takimi, jak pszczoły, osy, szerszenie oraz trzmiele i nauczyli się odróżniać je od siebie. Dowiedzieli się, czym żywią się pszczoły oraz jak bardzo pożyteczne są dla przyrody i człowieka. Poznali budowę zewnętrzną pszczoły dorosłej i jej stadia rozwojowe, a także tryb życia pszczół i ich życie w ulu. Uczniowie rozmawiali też na temat zasad bezpieczeństwa podczas spotkania z pszczołą.

Największą atrakcję zajęć stanowiły żywe pszczoły, które w specjalnym szklanym pojemniku uczniowie oglądali z wypiekami na twarzy i z wielkim zainteresowaniem. Dzięki takiej bezpośredniej obserwacji, pszczoły uchyliły rąbka tajemnicy na temat swojego wyglądu i zachowania.

Niemniejszą atrakcją były maskotki przedstawiające Pszczółkę Maję i Gucia, ubiór i narzędzia pszczelarskie oraz produkty trudnej pracy pszczelej społeczności.

Jak na zajęcia na temat pszczelarstwa przystało, uczniowie mogli spróbować pyłku pszczelego i nie obyło się bez słodkiego poczęstunku miodem.

 

Katarzyna Nowak