Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Finał IX Gminnego Dyktanda Ekologicznego

 

12 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu odbył się finał IX Gminnego Dyktanda Ekologicznego, które jest organizowane w ramach Gminnej Konferencji Ekologicznej Młodzieży z okazji Dnia Ziemi. W tym roku do etapu finałowego dyktanda przystąpiło 31 mistrzów ortografii ze szkół podstawowych i gimnazjów Miasta i Gminy Siewierz oraz najlepsi uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Siewierzu.

Tegoroczną gminną klasówkę ortograficzną uroczyście rozpoczęła przewodnicząca Towarzystwa Ekologicznego „Wawrzynek” i jednocześnie wicedyrektor szkoły Katarzyna Nowak. Następnie głos zabrał zastępca burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Dariusz Waluszczyk, który pogratulował uczniom wysokich umiejętności językowych i jednocześnie życzył dalszych sukcesów. Podziękował nauczycielom i uczniom za wysiłek włożony w pracę nad poprawnością języka ojczystego oraz pogratulował pomysłów na propagowanie działań proekologicznych.

Po części oficjalnej, na którą złożyła się również część artystyczna przygotowana pod kierunkiem pana Mariusza Torbusa finaliści rozpoczęli swoją przygodę z ortografią. Należy zaznaczyć, że przez dziewięć lat o zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Miasta i Gminy Siewierz rywalizowało 297 uczestników. Za każdym razem uczniowie prezentowali wysoki poziom umiejętności ortograficznych, jednak nadal nie udało wyłonić się super mistrza, który napisałby dyktando bezbłędnie.

W tym roku teksty dyktand łączyły tematykę ekologiczną i patriotyczną, mocno związaną z naszą małą ojczyzną. Wśród nich znalazło się niezwykłe “Zaproszenie do Siewierza” napisane przez burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia. Tekst został opublikowany w pięknie wydanym albumie „Siewierz miasto i gmina”. Kolejny tekst był kompilacją artykułów zamieszczonych w „Kurierze Siewierskim” nr 131 z marca 2018 r. Autorem wybranych na dyktando tekstów jest Referat Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska Gminy Siewierz. Mocny akcent wątku niepodległościowego w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości był obecny w dyktandzie dla licealistów, którym zaproponowano dyktando pt. „Literatura, niepodległość i wiosna”.

Ostatecznie najlepiej z trudnościami ortograficznymi poradzili sobie następujący uczniowie:

  • w kategorii szkół podstawowych klasy IV – VI

I miejsce Wiktoria Sarnik – Zespół Szkolno Przedszkolny w Żelisławicach

II miejsce Marlena Czarnecka - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Żelisławicach

III miejsce Olivia Romanowska – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

  • w kategorii uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum;

I miejsce Maja Majewska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

oraz Mikołaj Broncel - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Żelisławicach

II miejsce Dominika Wylon– Szkoła Podstawowa w Brudzowicach

  • w kategorii uczniów liceum;

I miejsce Bartłomiej Urbańczyk

II miejsce Wiktoria Skalska

III miejsce Marcin Jan Nowakowski

Podsumowania IX Gminnego Dyktanda Ekologicznego dokonała pani Jolanta Tomsia, nauczycielka języka polskiego, która od dziewięciu lat czuwa nad organizacją i przebiegiem etapu finałowego Dyktanda.  Podziękowała wszystkim uczestnikom, jednocześnie pogratulowała im odwagi i determinacji w pokonywaniu zawiłości polskiej ortografii. Natomiast pani Katarzyna Nowak, wicedyrektor Zespołu Szkół w Siewierzu i przewodnicząca Towarzystwa Ekologicznego „Wawrzynek” ogłosiła wyniki, wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. w Siewierzu. Zaprosiła laureatów na X Gminną Konferencję Ekologiczną Młodzieży, podczas której laureaci wszystkich konkursów ekologicznych otrzymają nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz.

 

Redakcja Szkolnej Gazety Gimnazjalisty

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu