Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Gala Laureatów

 

1 kwietnia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach odbyła się Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2018/2019.

Podczas gali wręczone zostały zaświadczenia oraz upominki dla laureatów konkursów, a także dyplomy dla opiekunów. W tym zaszczytnym gronie nie zabrakło uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu, wśród których znaleźli się: Anita Piwowarczyk z kl. VIIIc – laureatka z języka polskiego, Maria Kicińska z kl. VIIIc – laureatka z historii, Sara Włodarczyk z kl. VIIIb, a także Mateusz Nowak z kl. VIIIc – laureaci konkursu z matematyki. Wśród gimnazjalistów, którzy odebrali podczas gali zaświadczenia, nie zabrakło również Katarzyny Kowalskiej z kl. IIIa, która w tym roku zdobyła aż dwa tytuły  -laureatki z matematyki oraz chemii. Wraz z uczniami z rąk Śląskiego Wicekuratora Oświaty Dariusza Domańskiego podziękowania i gratulacje odebrał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu – Rafał Wieja. W uroczystości wziął również udział Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz – Damian Dawczyński, który wręczył listy gratulacyjne wyróżnionym uczniom.

Luty i marzec dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Siewierzu okazał się niezwykle szczęśliwy, bowiem aż pięcioro wychowanków szkoły zdobyło w prestiżowych Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych tytuły „Laureata”, a dwoje - tytuły „Finalisty”. Tym samym Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego uplasowała się na czwartym miejscu w Delegaturze Sosnowieckiej Kuratorium Oświaty pod względem najwyższej liczby laureatów. Poziom wiedzy i umiejętności osiągnięty w tym roku szkolnym przez siewierskich laureatów zagwarantował im zdobycie najwyższych trofeów. Aby zakwalifikować się do III etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, trzeba wykazać się bowiem zasobem wiadomości znacznie wykraczającym poza podstawę programową. Uzyskanie natomiast tytułu „Laureata” sprawia, że włączeni oni zostają do elitarnego grona najzdolniejszych uczniów województwa śląskiego. Jest zatem, o co zawalczyć.  

Dodatkową, a może dla uczniów najważniejszą, nagrodą jest zwolnienie z części egzaminu po ósmej klasie czy też części egzaminu gimnazjalnego. W przypadku Anity będzie to zwolnienie z egzaminu z języka polskiego. Sara i Mateusz nie będą musieli przystępować do egzaminu z matematyki, a Kasia – z części matematycznej i przyrodniczej. Otrzymują oni maksymalną ilość punktów z poszczególnych części egzaminów, są również w pierwszej kolejności przyjmowani do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

W tegorocznych zmaganiach podczas Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych na szczeblu szkoły podstawowej nie zabrakło prawdziwych „perełek” z kl. VIIIc. Anita Piwowarczyk i Mateusz Nowak – to już potrójni laureaci. Swoje tytuły pierwszy raz zdobyli dwa lata temu, w tym roku potwierdzili wysoką klasę, sięgając po tytuł laureata po raz trzeci. Mateusz Nowak to geniusz matematyki, którego do konkursów przygotowuje nauczycielka, Janina Jagieła. Anita Piwowarczyk swoje trzecie trofeum  zdobyła, ciężko pracując pod czujnym okiem wychowawczyni i jednocześnie nauczycielki języka polskiego, Agnieszki Sularz.

Doskonale poradziła sobie również z etapem finałowym Sara Włodarczyk, która w tym roku zdobyła tytuł „Laureata” z matematyki. Warto zaznaczyć, że rok temu ten sam tytuł zdobyła w konkursie z języka polskiego. Tym samym została zwolniona z dwóch części egzaminów po ósmej klasie. Sarę do konkursu przygotowała w tym roku wychowawczyni, Beata Wątrobska. W Przedmiotowym Konkursie z Historii sukces odniosła ubiegłoroczna Laureatka z Języka Polskiego - Marysia Kicińska. W tym roku zmotywowana przez nauczycielkę Małgorzatę Kopij, potwierdziła swój humanistyczny talent.

Niewątpliwym talentem okazała się Katarzyna Kowalska z kl. IIIa gimnazjum, która w tegorocznych zmaganiach zdobyła tytuł „Laureata” zarówno z matematyki, jak i chemii. Uczennicę do konkursów przygotowały nauczycielki Beata Wątrobska i Jolanta Serwa. Kasia ujawniła swój talent matematyczny już w ubiegłym roku, kiedy w wojewódzkim konkursie uzyskała tytuł „Finalisty”.

W tym roku szkolnym dwoje uczniów szkoły uzyskało również zaszczytne tytuły „Finalisty” Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych: Alicja Matysik z kl. VIIIb przygotowana do konkursu z języka polskiego przez nauczycielkę Jolantę Tomsię oraz Weronika Wolszczak z kl. VIIIc, która do konkursu z języka angielskiego  pracowała pod opieką nauczycielki Katarzyny Windys.

Tak duża liczba laureatów to również sukces gminy. Warto zaznaczyć, że Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu jest jedną z 45 szkół w Delegaturze Sosnowieckiej, z której pochodzą laureaci.  Aż 6 tytułów na 18 w całym powiecie będzińskim trafiło do naszej szkoły. Dwoje uczniów to potrójni laureaci, trzy uczennice mają już po dwa tytuły „Laureata” z różnych przedmiotów.

Wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Siewierzu, którzy w tak imponujący sposób sięgnęli po najwyższe laury, zasługują na uznanie. Praca, którą włożyli w przygotowania do olimpiad, z pewnością jeszcze zaprocentuje. Pozostaje zatem trzymać za nich kciuki i życzyć jeszcze wielu spektakularnych sukcesów.

Agnieszka Sularz,  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu