Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Informacja dla zdających egzamin ósmoklasisty

INFORMACJA DLA ZDAJĄCYCH I ICH RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH

WARUNKI PRZEBIEGU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. KSIĘSTWA SIEWIERSKIEGO W SIEWIERZU

  1. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 24-26 maja 2022r.
  2. Uczniów w tych dniach obowiązuje strój odświętny.
  3. Uczniowie piszą egzamin w następujących salach:

       język polski: hala sportowa oraz pracownie 35 i 37,

       matematyka: hala sportowa oraz pracownie 35 i 37,

       język angielski: pracownie: 23, 26, 29, 31, 35, 37

       język niemiecki: 24

       język rosyjski: 28

  1. Uczniowie przychodzą do szkoły o godz. 8.00 i udają się do klas:
  • Klasa 8a – pracownia 7,
  • Klasa 8b – pracownia 10,
  • Klasa 8c – pracownia 8,
  • Klasa 8d – pracowania 9.

Do momentu wpuszczania do sal egzaminacyjnych uczniowie pozostają pod opieką wychowawcy.

  1. Uczniowie wnoszą na salę egzaminacyjną tylko pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem oraz na egzamin z matematyki – linijkę (ekierka lub kątomierz są niedozwolone). Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych lub ścieralnych, a także korzystanie z przyborów z nadrukowanymi pomocami naukowymi, np. wzorami matematycznymi, tabliczką mnożenia itp. W przypadku posiadania niedozwolonych przyborów uczeń nie będzie mógł wnieść ich na salę. Szkoła dysponuje zapasowymi przyborami piśmienniczymi dla uczniów.
  2. Uczeń może wnieść na salę egzaminacyjną małą butelkę wody niegazowanej. Podczas pracy z arkuszem woda stoi na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
  3. Niedozwolone jest wniesienie do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych (telefon, smartfon, tablet, smartwatch itp.).
  4. Uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo i według kolejności na liście. Przy wejściu otrzymują koszulkę z naklejkami z kodem kreskowym oraz kartką z numerem pesel
    i kodem ucznia. Uczniowie sprawdzają czy na materiałach znajduje się ich imię i nazwisko. Jeśli otrzymali nie swoje materiały zgłaszają to nauczycielowi z zespołu nadzorującego przebieg egzaminu.
  5. Uczeń przy wejściu na salę egzaminacyjną losuje też numer stolika, przy którym będzie pisał egzamin. Numer stolika jest odnotowywany w dokumentacji przebiegu egzaminu.
  6. Przed egzaminem uczniowie wysłuchują poleceń i wytycznych przewodniczącego zespołu nadzorującego i stosują się do nich w trakcie egzaminu.
  7. O godzinie 9.00 zdający otrzymują arkusze egzaminacyjne. Obowiązkiem ucznia jest:
  • przeczytanie instrukcji na pierwszej stronie arkusza,
  • sprawdzenie kompletności arkusza – czy są wszystkie strony zeszytu zadań i czy jest karta odpowiedzi, szybkie przejrzenie arkusza pod kątem jakości wydruku – czy druk jest czytelny, czy nie ma pustych lub zaczernionych miejsc. Jeśli arkusz jest wadliwy uczeń ma obowiązek zgłoszenia tego zespołowi nadzorującemu. Jeśli uczeń nie zgłosi wadliwości arkusza w czasie czynności organizacyjnych, później w trakcie egzaminu nie będzie już możliwości wymiany arkusza.
  1. Po sprawdzeniu jakości arkusza, uczniowie kodują arkusz: wpisują kod ucznia i numer pesel oraz naklejają naklejkę z kodem kreskowym w odpowiednich miejscach (na stronie tytułowej zeszytu zadań oraz na karcie odpowiedzi). W przypadku uczniów z orzeczeniem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz uczniów ze specyficznymi trudnościami
    w nauce (dysleksja), czynności związane z kodowaniem arkusza wykonuje zespół nadzorujący.
  2. Po rozdaniu arkuszy uczniowie spóźnieni nie będą wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.
    W uzasadnionych przypadkach, jednak nie później niż do zakończenia czynności organizacyjnych, uczeń może być wpuszczony do sali – pracę z arkuszem kończy jednak
    w czasie zapisanym na tablicy.
  3. Po czynnościach organizacyjnych, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje czas trwania egzaminu na tablicy i uczniowie rozpoczynają pracę z arkuszem.
  4. Czas pracy zdających wynosi:
  • język polski: 120 minut + 60 minut przedłużenia dla uczniów z takim uprawnieniem,
  • matematyka: 100 minut + 50 minut przedłużenia dla uczniów z takim uprawnieniem,
  • język angielski: 90 minut + 45 minut przedłużenia dla uczniów z takim uprawnieniem.

Dla uczniów z Ukrainy czas pracy z arkuszem wynosi odpowiednio:

  • język polski: do 210 minut,
  • matematyka: 100 minut,
  • język angielski/rosyjski: 90 minut.
  1. Uczniowie rozwiązują zadania egzaminacyjne samodzielnie i w ciszy, nie zakłócając pracy innym. Zespół nadzorujący nie udziela żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych.
  2. W przypadku konieczności wyjścia z sali, zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia na wyjście (w towarzystwie nauczyciela) zdający zamyka arkusz, a czas jego nieobecności odnotowuje się w dokumentacji.
  3. W przypadku:
  • stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia,
  • wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niedozwolonych,
  • zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom dyrektor szkoły przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin
    z danego przedmiotu.

Uczeń zdaje egzamin z tego przedmiotu w terminie dodatkowym: 12-15 czerwca 2022r.

  1. Jeśli uczeń ukończył pracę z arkuszem przed czasem, zgłasza ten fakt przez podniesienie ręki. Nauczyciel z zespołu nadzorującego sprawdza kompletność materiałów i upewnia się czy uczeń przeniósł odpowiedzi na kartę odpowiedzi (przenoszenie odpowiedzi na kartę nie dotyczy uczniów z orzeczeniem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz uczniów
    ze specyficznymi trudnościami w nauce). W przypadku braku zaznaczeń poleca zdającemu wykonanie tej czynności. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy innym.
  2. Po zakończeniu czasu egzaminu, uczniowie zamykają arkusze i odkładają je na brzeg stolika. Uczniowie którzy nie zdążyli przenieść odpowiedzi na kartę, mogą jeszcze skorzystać z 5 minut dodatkowego czasu – jednak jest to czas tylko na przeniesienie odpowiedzi z arkusza na kartę, a nie na rozwiązywanie zadań.
  3. Po zakończeniu egzaminu przewodniczący zespołu nadzorującego wypuszcza uczniów
    z sali egzaminacyjnej.
  4. Uczniowie udają się do domu.

 

Podstawa prawna:

Informacja Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022.