Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Na Wawelu została złożona kapsuła czasu z listami do przyszłości

 

07 listopada 2018 w Krakowie odbyła się uroczystość, podsumowująca projekt „Wawelska Kapsuła Czasu z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę”.  Przedsięwzięcie to obejmowało konkurs pod hasłem „Listy do przyszłości” oraz złożenie prac wyłonionych podczas eliminacji w Kapsule Czasu. Wydarzenie to zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz, m.in. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik oraz prof. Jan Ostrowski, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Do konkursu przystąpiło ponad 12 tys. uczniów z 279 szkół podstawowych czterech województw. Wśród wyróżnionych znalazły się dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu: Maja Markowska z klasy VI c oraz Oliwia Sobczyk z klasy VII a. W swoich listach zwróciły uwagę na możliwości, jakie daje im życie w XXI wieku, ale jednocześnie podkreśliły, że bardzo istotne dla młodych ludzi jest rozwijanie własnych pasji i zainteresowań. Odebrały z rąk przedstawicieli władz województwa małopolskiego wymarzone nagrody, następnie prace laureatów i inne pamiątki, np. zdjęcia rodzinne laureatów konkursu, dzisiejsze gazety i monety, będące aktualnie w obiegu, złożono w Kapsule Czasu. Informacja o tym fakcie zapisana będzie w archiwach wawelskich wraz z prośbą o jej otwarcie w 2118 r. Aby odkopanie kapsuły za 100 lat nie stanowiło problemu, zapisane zostaną również dane współrzędne miejsca jej złożenia. Kapsuła złożona została 120 cm pod ziemią, czyli znajdzie się poza strefą zamarzania gruntu, dodatkowo zrobiona została ze specjalnego tworzywa odpornego na działanie czasu. Kolejną nagrodą dla zwycięzców i ich opiekunów było zwiedzanie wybranych komnat Zamku Królewskiego, co również było dla ich wielkim przeżyciem i wyróżnieniem.

Oprócz zalet edukacyjnych konkursu, czyli kształcenia umiejętności pięknego pisania listów, całe przedsięwzięcie miało charakter niezwykle patriotyczny. Dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu  oraz okrągła  100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę sprawiły, że młodzi ludzie przeżyli niezwykłe spotkanie z historią swojego kraju.