Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Najlepsi z najlepszych, czyli Gala Laureatów…

 

6 kwietnia w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyła się Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa śląskiego w roku szkolnym 2017/2018 r.

Podczas gali wręczone zostały zaświadczenia oraz upominki dla laureatów konkursów, a także dyplomy dla opiekunów. W tym zaszczytnym gronie nie zabrakło uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu, wśród których znaleźli się: Maria Kicińska i Anita Piwowarczyk z kl. VIIc oraz Sara Włodarczyk z kl. VIIb – laureatki konkursu z języka polskiego, a także Mateusz Nowak – laureat konkursu z matematyki. Wśród gimnazjalistów, którzy odebrali podczas gali zaświadczenia, nie zabrakło również Mikołaja Legawca z kl. IIIb – laureata z geografii oraz Filipa Hetmańczyka z kl. IIIa– laureata z historii. Wraz z uczniami z rąk Śląskiego Wicekuratora Oświaty Jacka Szczotki podziękowania i gratulacje odebrał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu – Rafał Wieja.

Luty i marzec dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Siewierzu okazał się niezwykle szczęśliwy, bowiem aż sześcioro wychowanków szkoły zdobyło w prestiżowych Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych tytuły „Laureata”, a troje - tytuły „Finalisty”. Tym samym Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego uplasowała się na trzecim miejscu w Delegaturze Sosnowieckiej Kuratorium Oświaty pod względem najwyższej liczby laureatów. Poziom wiedzy i umiejętności osiągnięty w tym roku szkolnym przez siewierskich laureatów zagwarantował im zdobycie najwyższych trofeów. Aby zakwalifikować się do III etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, trzeba wykazać się bowiem zasobem wiadomości znacznie wykraczającym poza podstawę programową. Uzyskanie natomiast tytułu „Laureata” sprawia, że włączeni oni zostają do elitarnego grona najzdolniejszych uczniów województwa śląskiego. Jest zatem, o co zawalczyć.  

Dodatkową, a może dla uczniów najważniejszą, nagrodą jest zwolnienie z części egzaminu po ósmej klasie czy też części egzaminu gimnazjalnego. W przypadku Marysi, Anity, Mai czy Sary będzie to zwolnienie z egzaminu z języka polskiego. Mateusz nie będzie musiał przystępować do egzaminu z matematyki, Filip – z historii, a Mikołaj – z części przyrodniczej. Otrzymują oni maksymalną ilość punktów z poszczególnych części egzaminów, są również w pierwszej kolejności przyjmowani do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

W tegorocznych zmaganiach podczas Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych na szczeblu szkoły podstawowej nie zabrakło prawdziwych „perełek” z kl. VIIc. Anita Piwowarczyk i Mateusz Nowak – to już podwójni laureaci. Swoje tytuły pierwszy raz zdobyli rok temu, w tym roku potwierdzili wysoką klasę, sięgając po tytuł laureata po raz drugi. Mateusz Nowak to geniusz matematyki, który już od najmłodszych lat wykazywał niezwykłe zdolności. Świat cyfr i łamigłówek matematycznych towarzyszy mu nie tylko na lekcjach matematyki, ale również na przerwach szkolnych, a nawet podczas pisania wypracowań z języka polskiego. Pod czujnym okiem nauczycielki, Janiny Jagieły – osiągnął po raz kolejny matematyczny sukces i uzyskał tytuł „Laureata” w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym. Anita Piwowarczyk swoją ciężką pracą i zaangażowaniem w przygotowania do finału Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego zaimponowała w szczególności wychowawczyni i jednocześnie nauczycielce języka polskiego, Agnieszce Sularz. Tegoroczny konkurs okazał się niezwykle trudny, a lektury dodatkowe zdecydowanie wykraczały poza poziom szkoły podstawowej.

Doskonale poradziła sobie również z etapem finałowym Sara Włodarczyk, która w tym roku zdobyła tytuł „Laureata” z języka polskiego. Uczennica wyróżnia się skromnością i niespotykaną wprost empatią, a systematyczna praca i wytrwałość pomogły jej zrealizować marzenia. Sarę do konkursu przygotowała nauczycielka polskiego, Joanna Krzykawska. W Przedmiotowym Konkursie z Języka Polskiego sukces odniosły jeszcze dwie  wychowanki Agnieszki Sularz. Marysia Kicińska to uczennica, która dzięki swojej determinacji i ciężkiej pracy może stać się wzorem dla innych. Rok młodsza od swoich kolegów z klasy udowodniła, że jeśli tylko się chce, można wiele osiągnąć. Maja Majewska w tym roku zdobyła tytuł „Finalisty”, ale już w ubiegłym roku zagwarantowała sobie najwyższe trofeum i zwolnienie z egzaminu po ósmej klasie z części z języka polskiego. Maja udowadnia, że można realizować się w różnych dziedzinach, czego dowodzi, przystępując także z powodzeniem do konkursów z języka angielskiego czy religii.

Niewątpliwym talentem historycznym okazał się Filip Hetmańczyk z kl. IIIb, którego od wielu już lat motywuje do pracy nauczycielka - Małgorzata Kopij. Filip w tym roku udowodnił, że zna wszystkie meandry przeszłości, zdobywając tytuł „Laureata” Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii na szczeblu gimnazjalnym. Taki sam sukces odniósł wspierany przez nauczycielkę geografii Ewę Karmańską – Kocznur Mikołaj Legawiec. Uczeń klasy IIIb gimnazjum uzyskał tytuł „Laureata” w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Geografii dla gimnazjalistów. Mikołaj doskonale poradził sobie z zagadnieniami związanymi z geografią fizyczną świata oraz z demografią, rolnictwem, przemysłem i usługami z uwzględnieniem turystyki Polski. W tym samym konkursie sprawdził się również Mateusz Paciuch z kl. IIIa, uzyskując tytuł „Finalisty”. Uczeń ten świetnie orientuje się na mapie świata, a właśnie ta umiejętność przydała mu się podczas konkursu. Z kolei Katarzyna Kowalska, uczennica kl. IIa gimnazjum, której nauczycielem jest Beata Wątrobska, to tegoroczna „Finalistka” Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Kasia jest jedyną w naszej gminie stypendystką w ramach projektu Samorządu Województwa Śląskiego Śląskie – Inwestujmy w talenty.

Wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Siewierzu, którzy w tak imponujący sposób sięgnęli po najwyższe laury, zasługują na uznanie. Praca, którą włożyli w przygotowania do olimpiad, z pewnością jeszcze zaprocentuje. Pozostaje zatem trzymać za nich kciuki i życzyć jeszcze wielu spektakularnych sukcesów.

 

Agnieszka Sularz