Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Nasz Dzień Bezpiecznego Internetu

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku – nie tylko w Europie, ale na całym świecie. W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. W 2021 r. do grona partnerów wydarzenia dołączyła firma Samsung.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu przyłączyła się po raz trzeci do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach stacjonarnych dotyczących tego tematu, natomiast uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach w formie on-line.

Celami zajęć dla najmłodszych uczniów było m.in.:

  • poszerzenie i uporządkowanie wiedzy na temat nowoczesnych technologii w kontekście funkcjonowania rodziny oraz grupy klasowej
  • podwyższenie poziomu wiedzy uczniów na temat: konsekwencji nierozważnych działań online, zasad bezpiecznego korzystania z sieci, możliwych sposobów reagowania w sytuacji zagrożenia prywatności online

Prowadzącymi zajęcia w najmłodszych klasach  były: psychologa Katarzyna Podsiadło, pedagog Agnieszka Niemic, nauczyciel Monika Paliga-Bańka, natomiast w klasach IV-VIII wychowawcy klas.
Wychowawcy klas wysłali również do rodziców materiały o charakterze edukacyjnym przygotowane przez organizatorki przedsięwzięcia.