Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Piknik niepodległościowy

 

11 listopada 2019 roku obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu odbył się  piknik niepodległościowy, który zastąpił tradycyjną akademię. Po raz pierwszy udało się zaktywizować całą społeczność  szkolną, która z entuzjazmem przyjęła zaproszenie do świętowania niepodległości.

Organizatorzy przygotowali białe i czerwone kartki dla uczniów siedzących na górnych trybunach hali sportowej. Na kartach wydrukowane były słowa  pieśni legionowych. Uczniowie unieśli je w górę podczas śpiewania hymnu państwowego. Tym prostym ruchem  utworzyli falującą polską flagę. Jednak najwięcej radości sprawiły uczniom balony również w barwach narodowych. Wypełnione helem unosiły się ponad głowami najmłodszej, ale licznej grupy uczniów klas młodszych, do której z trudem przebijała się przygotowana na tą okazję część artystyczna.

Głównym punktem uroczystości był test z patriotyzmu przygotowany przez prowadzących akademię Olę Jamróz i Igora Wieczorka. Konferansjerzy zadawali wszystkim znane pytania z „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Ponad pięćset uczniów naszej szkoły na pytanie „Kto ty jesteś”  radośnie wykrzyknęło „Polak mały!”, na kolejne pytania z równą mocą padały przejmujące odpowiedzi, a co najważniejsze poprawne. Po zakończeniu testu artyści słowem poetyckim zaprezentowali nowy model patriotyzmu, wyczytany z wiersza Michała Rusinka. Recytatorzy zgodnie uznali, że utwór Bełzy, który powstał w 1900 roku mocno się zdezaktualizował, dlatego z dużym zaangażowaniem odpowiadali na przykład tak:

Na pytanie „Kto ja jestem” - mogę odpowiedzieć gestem
i pokazać siebie palcem- jestem, jak widzicie, malcem
należącym- no, wiadomo- do gatunku sapiens homo.
Jestem ssakiem (dosyć młodym)- na co mama ma dowody.
Mam i imię i nazwisko, adres- i to chyba wszystko.

Lecz zależy kto mnie pyta- jeśli pyta mnie Kosmita
mówię- robiąc dumną minę- mu, że jestem Ziemianinem.
Jeśli inni zaś Ziemianie mi zadają to pytanie-
Odpowiadam im okrzykiem "JESTEM EUROPEJCZYKIEM"
Przede wszystkim zaś POLAKIEM...

Część poetycka uzupełniona została wspólnym odśpiewaniem „Legionów”.

Na zakończenie świętowania niepodległości dyrektor szkoły, Rafał Wieja, życzył wszystkim dumy z powodu bycia Polakami i świadomego korzystania z wolności, która, jak podkreślił,  nigdy nie jest dana raz na zawsze. Poza tym pan dyrektor wystawił wszystkim  oceny celujące z aktywności, co zostało przyjęte z wielkim aplauzem. Do uroczystych obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się także Rada Rodziców naszej szkoły. Przewodnicząca Rady, Agnieszka Orłowska - Hirsa, oprócz życzeń przygotowała dla wszystkich słodki poczęstunek.