Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Realizacja zajęć z zakresu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej.

 

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie wybranych klas IV-VI biorą udział w zajęciach prowadzonych przez psychologa szkolnego w oparciu o scenariusze zajęć „Bądź kumplem, nie dokuczaj” "Podróż w nieznane". Przygotowane scenariusze zajęć są częścią kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Ambasadorami tej kampanii są sportowcy: Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski, Marcin Gortat, Grzegorz Krychowiak oraz Wojciech Szczęsny. 
Celami zajęć są m.in. przybliżenie problemu dokuczania, kształtowanie postaw empatycznych, poznanie sposobów na radzenie sobie z dokuczaniem.
Jako że praca nad kształtowaniem adekwatnego poczucia własnej wartości u dziecka  jest bardzo istotna, a praca nad integracją zespołu klasowego to jeden z elementów przeciwdziałania dokuczaniu idealnie wpisują się w to zajęcia „Podróż w nieznane”. Uczniowie i uczennice podejmują bowiem refleksję nad swoimi mocnymi stronami, rozwijają umiejętności pracy w grupie, dostrzegają podobieństwa i różnice członków grupy klasowej, rówieśniczej, nabywają umiejętności udzielania pozytywnej informacji zwrotnej, doceniają cechy koleżanek i kolegów z klasy .
Prace uczniów klasy IV B dotyczące propozycji zachowań alternatywnych dla dokuczania można zobaczyć na gazetce ściennej obok gabinetu psychologa/pedagoga szkolnego.