Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

,,Śladami Stolic Polski” - Kraków

12 maja 2022 r. w 87 rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego- 98 osobowa grupa uczniów klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w ramach Innowacji Pedagogicznej ,,Śladami Stolic Polski” wzięło udział w historycznej wycieczce do Krakowa.

 Zwiedzanie historycznego Krakowa rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry Wawelskiej symbol wiary, dumy i świetności dawnych czasów. W ciszy i z wielką uwagą uczniowie wsłuchiwali się w słowa pani przewodnik, podziwiając niezwykłe piękne, zgromadzone w tym miejscu bogactwa kultury narodowej. Uczniowie obejrzeli wnętrze Katedry, krypty i groby królewskie, w tym miejsce pochówku, m.in. Królowej Jadwigi, Józefa Piłsudskiego, pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie udaliśmy się na wieżę, na której wisi słynny Dzwon Zygmunta. Po wyjściu z Katedry podziwialiśmy ziejącą ogniem rzeźbę wawelskiego smoka, gdzie zakupiliśmy pamiątki na straganach u stóp Wawelu. 

Kolejnym punktem programu wycieczki był Rynek Starego Miasta, słusznie słynie on w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha, klimatyczne kawiarenki.

Prosto z Rynku udaliśmy się zabytkowymi ulicami Krakowa na obiad.

Po obiedzie w restauracji ,,Pod smoczą jamą” ponownie udaliśmy się na Wawel, gdzie uczniowie z wielką ciekawością zwiedzali Prywatne Apartamenty Królewskie. Zauroczyły ich zwłaszcza przedmioty i ciekawostki z życia codziennego rodziny królewskiej (np. piękna porcelana). Dowiedzieli się, co król jadał na śniadanie i w ciągu dnia oraz czym różniła się dieta królowej. Zobaczyli łoże do spania i dowiedzieli się, że nie przyjmowano płaskiej pozycji (głowa musiała być uniesiona, aby nie przypominać zmarłego). Widzieli arrasy z kolekcji Zygmunta Augusta. Razem z panią przewodnik dokonywali tzw. „czytania obrazów” znajdujących się na Wawelu.

To był naprawdę wspaniały czas, który tam spędziliśmy. Wszyscy byli zadowoleni ze zwiedzania tak wspaniałego zabytkowego miejsca. Mogliśmy poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski.

    Wyjazd dostarczył nam wiele wrażeń, wzbogacił naszą wiedzę, był okazją do praktycznej weryfikacji wiedzy zdobytej na lekcjach.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Piotr Czoik, Karolina Waloch, Ewelina Olszynka, Joanna Dybowska, Syndia Palacz, Aleksandra Serwa.