Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Spektakle profilaktyczne Teatru Kurtyna

  

W dniu 6 grudnia uczniowie obejrzeli spektakle profilaktyczne w wykonaniu aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa. Uczniowie klas  IV- VI zobaczyli spektakl: „Super prank”, którego główny bohater po zmianie miejsca zamieszkania napotyka trudności adaptacyjne, bardzo trudno odnajduje się w nowej rzeczywistości. Początkowo czuje się inny, gorszy. Nie dostosowuje się do nowej grupy, postrzega ją negatywnie. Z czasem jednak samotność i odrzucenie sprawiają, że ulega i podejmuje ryzykowną decyzję pod wpływem grupy. Tytułowe wyzwanie naraża życie i zdrowie bohatera. Finalnie losy bohatera jasno dowodzą, że nie warto podejmować nieodpowiedzialnych decyzji.

Dla uczniów klas VII – VIII przeznaczony był spektakl „Wygrać siebie”. Opowiedziana historia dotyczy problemu nastolatki, która zaczyna popadać w depresję.  Czuje się odrzucona i niezrozumiana. Swój ból i emocje skrywa przed światem, dlatego nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie ta młoda dziewczyna może mieć problemy, które ją przytłaczają. Historia ma jednak pozytywny finał. Dziewczyna korzysta z pomocy dorosłych: nauczycieli i terapeutów, uczestniczy w terapii, zaczyna wierzyć w siebie, odnajduje radość i sens życia.

Obejrzane spektakle to okazja do tego, aby uczniowie przemyśleli wiele dotykających ich problemów,  zdobyli rzetelną wiedzę i dostrzegli to, co szkodliwe i ryzykowne.