Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Spektakle profilaktyczne

 

W ramach działań profilaktycznych uświadamiających zagrożenie, jakie niosą ze sobą używki uczniowie obejrzeli spektakle profilaktyczne w wykonaniu aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa. Uczniowie klasy IV i V obejrzeli spektakl „Moja historia”, natomiast do uczniów klas VI – VIII i gimnazjum skierowany był spektakl „Ślepy tor”.

„Moja historia” to spektakl opowiadający o procesie budowania własnej wartości w trakcie dorastania. Osoby poddawane ciągłej presji grupy rówieśniczej powinny dokonywać właściwych wyborów. Od tego, czy uświadamiają sobie zagrożenie ze strony używek i jak na nie reagują zależy ich dalszy los. W spektaklu promowana jest aktywna postawa, dynamiczne radzenie sobie z przeciwnościami. Główny bohater podejmuje wyzwania, dąży do realizacji słusznych celów przy wsparciu życzliwych mu rodziców, nauczycieli i przyjaciół.

„Ślepy tor” to spektakl o kondycji moralnej współczesnego człowieka, o fałszywym przekonaniu, że można uniknąć odpowiedzialności. Spektakl dotyka problemu używek, przekazuje wiedzę na temat zagrożeń, wynikających z sięgania po substancje psychoaktywne. Jednocześnie daje odpowiedź, jak stawiać czoło napotykanym trudnościom i wyjść obronną ręką z niebezpiecznych sytuacji.