Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Sukces Amelii i Małgosi

 

22 maja 2019 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza. Dla Amelii Machury z klasy VIII a SP i Małgorzaty Dębowiec z klasy III b Gimnazjum był to szczególny dzień, ponieważ obydwie uczennice zostały laureatkami Konkursu.

Amelia, aby znaleźć się w nielicznym gronie nagrodzonych wykonała prezentację multimedialną pt. „Można (się) zapomnieć” w oparciu o problematykę poruszoną w noweli pt. ”Latarnik” Henryka Sienkiewicza. Małgosia natomiast napisała rozprawkę  na ten sam temat. Obydwie musiały się wykazać kreatywnością i oryginalnym ujęciem tematu, gdyż w obu kategoriach rywalizowało 160 uczestników z całego województwa śląskiego. Obydwie również postawiły na tezę, że w życiu zdarzają się takie chwile, które powodują zapomnienie. Przywołały losy Skawińskiego, polskiego emigranta. Ten bohater pod wpływem magii ojczyzny przywołanej lekturą „Pana Tadeusza” zapomniał o swoich obowiązkach i utracił pracę na latarni w dalekim Aspinwall. Jednak i Amelia, i Małgosia uznały, że zyskał coś więcej, pamięć o Ojczyźnie. Chociaż wydawało się, że utracił już ją  bezpowrotnie.

Nagrodą w Konkursie oprócz ogromnej satysfakcji była pięknie wydana „Trylogia”, ufundowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz oraz wycieczka do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tam Laureatki wraz z panią Jolantą Tomsią, nauczycielką języka polskiego, która sprawowała opiekę  merytoryczną nad pracami Amelii i Małgosi, uczestniczyły w Rajzie po Muzeum oraz lekcji muzealnej pt. „Analiza i elementy interpretacji obrazów XIX wieku. Właśnie w tym miejscu mogły podziwiać obraz Gierymskiego pt. „Żydówka z cytrynami” znany szerszej widowni z tytułu „Pamarańczarka”. Obraz oprócz podwójnego tytułu kryje w sobie jeszcze wiele zagadek, które warto poznać.

Amelia i Małgosia już w niedługim czasie zostaną absolwentkami naszej szkoły i tym samym staną przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Z pewnością sukces osiągnięty w konkursie literackim wzmocni ich pozycję w rekrutacji do szkoły średniej, gdyż Wojewódzki Konkurs o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza jest wpisany na listę konkursów kuratoryjnych.

 

Redakcja Gimnazjalisty

Gazety Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu