Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Święto Niepodległości w naszej szkole

 

11 listopada to wyjątkowa data dla każdego Polaka. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu uczniowie, jak co roku, nie zapomnieli o uczczeniu tego święta. Tym razem obchody miały szczególny wymiar, dotyczyły bowiem 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W piątek, 09. 11. 2018 r. odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Podczas słowno – muzycznego spektaklu wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, nasi artyści przypomnieli skomplikowane losy naszej ojczyzny oraz wyrazili dumę z poczucia tożsamości narodowej, dumę z bycia Polakami.

Pan dyrektor Rafał Wieja w swoim przemówieniu wyjaśnił czym dzisiaj, w wolnym kraju, jest „miłość do ojczyzny” i jak ją okazywać w codziennym życiu, tym samym zdefiniował obecnym kim jest współczesny patriota.

Ważnym elementem szkolnych obchodów było udanie się na siewierski Rynek, gdzie o symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Nasza szkoła przyłączyła się tym samym do zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ogólnopolskiej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej” ( w akcji wzięło udział ponad 16 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych).

W tym podniosłym momencie naszej szkolnej społeczności towarzyszyli: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, , Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Dariusz Waluszczyk, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu Damian Dawczyński, uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Siewierzu oraz wielu mieszkańców miasta.

Po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego mogliśmy wysłuchać przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Zdzisława Banasia, w którym zwrócił on uwagę na potrzebę bycia zaangażowanym w sprawy ojczyzny.

Na tym zakończono szkolne uroczystości. Ciąg dalszy wielkiego świętowania miał już charakter gminny. Podczas niedzielnego świętowania również nie zabrakło uczniów i nauczycieli naszej szkoły.