Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Warsztaty "Bohater Niemarnowania Żywności”

 

13 grudnia br. uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu uczestniczyli w warsztatach pt.: „Bohater Niemarnowania Żywności”. Była to lekcja przygotowana w partnerstwie Electrolux Polska i Banku Żywności w Olsztynie.

Warsztaty rozpoczęte zostały projekcją filmu edukacyjnego „Food Heroes”, który był dobrym wstępem do sprowokowania dyskusji: „Na co mamy wpływ”? Uczniowie odpowiadali między innymi na pytania, czy są w stanie we własnym domu zużywać mniej wody, planować posiłki, ograniczać opakowania.... Celem dyskusji było pobudzenie uczniów do refleksji nad problemem wyborów konsumenckich i ich wpływu na środowisko naturalne oraz przybliżenie pojęcia marnowania żywności i opakowań oraz sposobów zapobiegania temu zjawisku.

Następnie uczniowie pracowali w czterech grupach nad następującymi hasłami – problemami:

1. "Mądrze kupuję, żywność ratuję"

2. "Dobrze przechowuję, nie marnuję"

3. "Od ziarenka do bochenka"

4. "Środowisko ratuję, śmieci segreguję".

Warsztaty przeprowadzone w ramach lekcji „Bohater Niemarnowania Żywności” bardzo zaktywizowały młodych konsumentów. Miały one na celu zapoznanie dzieci z etapami powstawania żywności, uwrażliwienie ich na ogrom zasobów potrzebnych do jej przygotowania oraz zapoznanie z wkładem energii, sprzętu, zasobów niezbędnych do przygotowania produktów. Ponadto młodzież przypomniała sobie zasady segregowania śmieci oraz po raz kolejny uświadomiła sobie, jak duży wpływ ma to na nasze środowisko.