Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Warsztaty ekologiczne „Odkrywamy tajemnice pszczół”

W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej prowadzonej dla projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ekologicznych.

15 października 2018 roku klasy czwarte szkoły podstawowej oraz klasy trzecie gimnazjum miały niecodzienną okazję przenieść się w świat pszczół.  W tej podróży przewodnikami byli: pani Monika Leleń oraz pan Przemysław Szeliga z Akademii Pszczelarza. Warsztaty „Odkrywamy tajemnice pszczół” cieszyły się dużym zainteresowaniem.  Uczniowie poznawali zagadnienie nie tylko od strony teoretycznej, w ciągu zajęć nie zabrakło bowiem praktycznych wskazówek dla początkujących pszczelarzy.

Poznanie biologii pszczół, systematyki, rocznego cyklu rozwojowego, zachowania w specyficznym pszczelim społeczeństwie stanowiło wstęp do dalszych rozważań na temat życia i obyczajów tych pracowitych owadów. Informacja o tańcu, najbardziej charakterystycznej metodzie porozumiewania, zaciekawiła wszystkich obecnych. Zaskoczeniem był fakt, że zależy on od kąta padania promieni słonecznych.

Uczniowie analizując dzień z życia pszczoły, dowiedzieli się w jaki sposób robotnice zbierają i transportują pyłek kwiatowy, co się z nim dalej dzieje i do czego służy.  Słuchacze poznali sekret powstawania miodu, a także dowiedzieli się jak różny może mieć on smak, w zależności od rodzaju i gatunku roślin, z których pszczoły zebrały nektar.

                Najprzyjemniejszym momentem warsztatów niewątpliwie było próbowanie miodów: gryczanego, wielokwiatowego i lipowego. Ten ostatni zgodnie został uznany za najsmaczniejszy.

                Uczniowie oglądali z bliska ramkę z plastrem, przymierzali ubranie pszczelarza, dotykali podkurzacza – przyrządu do odymiania pszczół. Dzięki temu mogli poczuć się jak prawdziwi młodzi pszczelarze. Potwierdzeniem ich „kwalifikacji” był Certyfikat, który otrzymał każdy uczestnik spotkania.

                Warsztaty ekologiczne „Odkrywamy tajemnice pszczół” uświadomiły wszystkim zebranym jak ważną rolę w przyrodzie i w życiu człowieka pełnią te wyjątkowe owady, o czym na pewno biorący w nich udział uczniowie już nigdy nie zapomną.