Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Warsztaty ekologiczne podczas Szczytu Klimatycznego w Katowicach

 

W piątek 14. 12. 2018 r. nasi czwartoklasiści odwiedzili dawną siedzibę Muzeum Śląskiego w Katowicach.  Brali tam udział w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez  Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię podczas Szczytu Klimatycznego (COP 24).

Już w pierwszych chwilach pobytu uwagę dzieci przyciągało logo Metropolii. Więcej o tym związku metropolitarnym południowej Polski uczniowie dowiedzieli się podczas krótkiej prezentacji filmowej. Jednoczesna projekcja na trzech ścianach zrobiła duże wrażenie na uczestnikach.

Najważniejszym etapem wizyty były warsztaty ekologiczne. Podczas nich uczniowie dowiedzieli się sporo na temat zanieczyszczeń powietrza czy też efektu cieplarnianego, zastanawiali się też jak dbać o środowisko. Czwartoklasiści bardzo chętnie brali udział w dyskusji oraz przeprowadzanych podczas zajęć doświadczeniach. Wyczuwanie spalanej substancji czy też wytwarzanie energii elektrycznej to zadania, z którymi z łatwością poradzili sobie przedstawiciele naszej szkoły.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w zagadkowym pomieszczeniu, gdzie przy pomocy dotyku, słuchu i wzroku uczniowie mogli odkrywać ciekawostki związane z Metropolią.  Wsłuchiwanie się w dźwięki nowoczesnej Zielonej Metropolii, przeglądanie miejsc wartych zobaczenia, poznanie bogactwa tego terenu oraz ekologicznych rozwiązań stosowanych między innymi w transporcie bardzo zainteresowało naszych uczniów.

Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał dyplom, worek z logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym to czekała niespodzianka – zielona roślinka do posadzenia we własnym domu.

Warsztaty na długo pozostaną w pamięci uczniów. Wiedza, która została im przekazana w tak przyjemnej formie, na pewno będzie przez nich stosowana w życiu codziennym.