Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Wizyta policjantów z psem policyjnym

 
 
10 kwietnia 2018 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie w naszej szkole - wizyta policjantów z Komendy Powiatowej w Zawierciu: st. sierż. Marty Wnuk z Zespołu ds. Nieletnich i mł. asp. Roberta Kolanko przewodnika psa. Wizyta niezwykła, ponieważ jednym z gości był pies policyjny o imieniu Jarika.
Na początku st. sierż. Marta Wnuk przypomniała najważniejsze zasady, którymi powinny kierować się dzieci w trakcie zabawy, aby być bezpiecznym. Policjantka opowiedziała też o różnorodności zadań policyjnych , omawiając jakimi zdarzeniami zajmują się policjanci konkretnych wydziałów oraz zasady obchodzenia się z obcymi, nierzadko agresywnymi psami. Uczniowie przećwiczyli postawę jaką powinni przyjąć podczas spotkania z takim zwierzakiem.
Ale to, co uczniów szczególnie intrygowało, na co czekali długo i z niecierpliwością, to był pies policyjny i jego umiejętności. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca psa służbowego, jakie są jego zadania. Na zakończenie odbył się krótki pokaz umiejętności, posłuszeństwa i wykonywanie komend przez czworonoga. Widać było, że tworzą silny duet. Posłuszeństwo, szybkie  reagowanie na sygnały, czujny nos to te cechy, którymi jest obdarzona Jarika.
Wizyta naszych gości była niezwykle emocjonująca i bardzo ciekawa - zarówno dla dzieci z klas I-III, jak i dla dorosłych.