Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Zakończenie Roku Kulturalnego Stanisława Moniuszki

 

Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Moniuszki, ponieważ właśnie w tym roku przypadła dwusetna rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora nazywanego twórcą opery narodowej. Z tej okazji w całym kraju odbyły się liczne przedsięwzięcia artystyczne, których celem było uczczenie niezwykłego Polaka i tym samym ukazanie jego barwnej twórczości.

W naszej szkole 28 listopada 2019 roku odbyły się XI Poetycko – Muzyczne Impresje Jesienne, których myślą przewodnią stała się  kultura wyższa za przyczyną  autor „Halki” czy „Strasznego dworu” – najsłynniejszych oper Stanisława Moniuszki. Natomiast gwiazdą wieczoru był Grzegorz Biernacki - tenor Opery Śląskiej w Bytomiu. Pan Grzegorz z radością przyjął nasze zaproszenie, ponieważ jest absolwentem naszej szkoły i Siewierz zajmuje szczególne miejsce w jego sercu. Tutaj się urodził, wychował i tutaj kształcił  najpierw w szkole podstawowej, później w gimnazjum, a także w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Siewierzu.  Podczas spotkania udzielił nam krótkiego wywiadu, z którego dowiedzieliśmy się, jak ze zwykłego chłopaka z Siewierza można stać się uznanym artystą. Udzielił także swoim młodszym kolegom i koleżankom wielu cennych rad. Np. żeby nigdy nie rezygnować z marzeń, a jeżeli już się uda je zrealizować, to aby nie popadać w samozachwyt i przesadną dumę. Dodał, że każdego człowieka powinna cechować pokora do ludzi, do życia w ogóle.  Dowiedzieliśmy się także, że nasz honorowy gość dosyć późno odkrył swój talent muzyczny. Nie kończył żadnej szkoły muzycznej, nie miał profesjonalnego przygotowania muzycznego w stopniu podstawowym czy średnim, a jednak dostał się do Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą z powodzeniem ukończył. Chociaż nie bez problemów. Gdy był na trzecim roku studiów stracił głos. Usilne starania lekarzy nie przynosiły rezultatów i Pan Grzegorz Biernacki był o krok od rezygnacji z marzeń z dalszego kształcenia. Na szczęście po ośmiu miesiącach wszystko wróciło do normy, a my mogliśmy się o tym przekonać, słuchając jego występu.

Wieczór poetycki miał swój niepowtarzalny charakter. Scenografią zajęła się w tym roku klasa VI D, która z dużym zaangażowaniem rodziców przemieniła szkolną świetlicę
w salę operową. Popisy muzyczne szkolnych artystów zbudowały podniosły i uroczysty nastrój. Zachwyciliśmy się występem Julii Przybyły, Emilii Jawury, Agaty Nowickiej, Bartosza Osucha czy Kasjana Kwietnia. Gospodarze tegorocznych „Impresji ..., tj. klasa VI D zaprezentowali piosenkę „Od Siewierza jechał wóz” oraz „Kumy”. Natomiast Kamil Jamróz, Kacper Nowak odegrali role Moniuszki i Bogusławskiego z wiersza Wandy Chotomskiej pt. „Dwaj panowie”. W rolę narratora wcieliła się Daria Nowak, natomiast woźnego z teatru zaprezentował Jakub Gryczka.

Uroczystość brawurowo poprowadziły uczennice z klasy VII B Julia Furgol i Nikola Majcherczyk. Natomiast wywiad z Panem Grzegorzem Biernackim przeprowadziły przewodnicząca Samorządu Szkolnego Aleksandra Jamróz i Oliwia Nowak.

Na zakończenie uroczystości pani wicedyrektor Ewa Solipiwko pogratulowała artystom udanych występów. Podziękowała za dostarczenie licznej publiczności szkolnej; uczniom, rodzicom, babciom, dziadkom i nauczycielom, niezwykłych wrażeń. Dodała, że Pan Moniuszko byłby zadowolony...