Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki został ogłoszony Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Patronką tego szlachetnego przedsięwzięcia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 r. Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są spotkania czytelnicze. Jednak ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można obchodzić to Święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania!
W naszej szkole inauguracja Dnia Głośnego Czytania odbyła się w dniach 28-29 września w klasach I-III. W roli czytających i propagujących czytelnictwo byli: nauczyciel bibliotekarz, wychowawcy klas, a także starsi koledzy, którzy z dużym zaangażowaniem popularyzowali poezję Jana Brzechwy.
Czytanie na głos dzieciom ma wiele korzyści dla ich rozwoju. Warto przy tej okazji przypomnieć, że słuchanie i czytanie nie tylko literatury pięknej przede wszystkim:
· rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci,
· pozwala wchodzić w światy pełne magii i przygód,
· wzmacnia więź między dorosłym a dzieckiem,
· rozwija umiejętności językowe i komunikacyjne.
· pomaga w nauce czytania i pisania.
organizator: nauczyciel bibliotekarz mgr Łukasz Jamrozik