W 2021 roku świętujemy 100 rocznicę urodzin polskiego pisarza science fiction Stanisława Lema. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu artystycznego dorobku pisarza i oddając hołd jego artystycznym dokonaniom, ustanawia rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.
Stanisław Lem urodził się we Lwowie, najprawdopodobniej 13 września 1921r. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem (na ponad 40 języków), a w pewnym okresie był także najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem science fiction. W swojej twórczości poruszał takie tematy jak rozwój nauki i techniki, natura ludzka, miejsce człowieka we wszechświecie, a także możliwości i ograniczenia poznania naukowego. Był poliglotą, znał sześć języków (łacinę, niemiecki, francuski, angielski, rosyjski i ukraiński). Do jego najważniejszych utworów należą: „Bajki robotów”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Kongres futurologiczny”, „Solaris”.
Stanisław Lem został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Orła Białego oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymał m.in.: Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Doktor honoris causa: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Stanisław Lem zmarł 27 marca 2006 w Krakowie, przed ukończeniem 85 lat.
W roku Lema Biblioteka Narodowa udostępnia kilka utworów wybranych w porozumieniu z synem pisarza. Dostęp do utworów takich jak Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie, Nowa Kosmogonia z Doskonałej próżni, Tragedia pralnicza z Dzienników gwiazdowych, Maszyna Trurla z Cyberiady, Bajka o królu Murdasie z Bajek robotów, esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli z tomu Fantastyka i futurologia, zbiór esejów Dialogi czy fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Utwory znajdujące się w kolekcji można nieodpłatnie pobrać i czytać.
Serwis poświęcony twórczości Stanisława Lema: https://solaris.lem.pl/