Strona domowa
Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

IX Poetycko – Muzyczne Impresje Jesienne

23 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu odbyły się IX Poetycko- Muzyczne Impresje Jesienne. W uroczystości wzięli udział; zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Dariusz Waluszczyk, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Bochenek, przewodnicząca Komisji Oświatowej Joanna Krzykawska, dyrektor szkoły Rafał Wieja, panie wicedyrektor Ewa Solipiwko i Katarzyna Nowak, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.  Tegoroczna uroczystość  była efektem pracy uczniów klasy II b nad realizacją gimnazjalnego projektu edukacyjnego pod hasłem „Bo w życiu trzeba kochać…” Temat projektu uczniowie zaczerpnęli z prawd moralnych wynikających z II części mickiewiczowskich Dziadów. Zgodnie z wymową tego dramatu, żeby być prawdziwym człowiekiem w życiu należy kochać, współczuć i cierpieć.

Na część artystyczną złożyły się popisy muzyczne i wokalne uczniów siewierskiej podstawówki. Jako pierwsza wystąpiła Maja Lenarcik, która zaprezentowała utwór pt. „Taki kraj”, Wiktoria Wyszyńska z klasy II c gimnazjum zaśpiewała „Kasztankę”, natomiast popisy muzyczne rozpoczęła Julia Przybyła z klasy IV a. W jej wykonaniu mogliśmy usłyszeć „Marsz turecki” z sonaty A – dur oraz piosenkę „Wiatr wiosenny gitarzysta”. Dominika Niemiec zagrała na gitarze „Etiudę nr 3” Mateo Carcassiego i „Walc wysłany listem” Tatiany Stachak. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali także; Justynka Chałada z klasy VI c, Wiktoria Chałada z klasy VII a, Mateusz Baprowski z klasy VII a oraz Dawid Kolasa z klasy III b gimnazjum. Dawid w tym roku zagrał na saksofonie.

Występy muzyczne i wokalne były prawdziwą ucztą duchową dla licznie zgromadzonej publiczności, która wysłuchała także prezentacji  multimedialnej  poświęconej ośmiu wybitnym Polakom, patronom roku 2017. Wśród nich znaleźli się: Władysław Biegański, Józef Haller, Tadeusz Kościuszko, Władysław Raczkiewicz, Joseph Conrad (wł. Józef Teodor Konrad Korzeniowski), Józef Piłsudski, Adam Chmielowski i Honorat Koźmiński. Wszyscy patroni roku 2017 swoim życiem dowiedli, że bycie prawdziwym człowiekiem wymaga poświęcenia i ofiary w imię wyższych wartości.

Niemałym wyzwaniem, ale przede wszystkim kolejną atrakcją wieczoru poetyckiego okazała się  inscenizacja „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza zaprezentowana przez uczniów klasy II b gimnazjum. Gimnazjaliści dla stworzenia odpowiedniej atmosfery przygotowali niezwykłą scenografię, zadbali o odpowiednie do granej sceny kostiumy, a także o efekty specjalne. Dwieście świec, które były jedynym oświetleniem  tego jesiennego wieczoru, opadająca mgła oraz nastrojowa muzyka przy brawurowo odgrywanych rolach Guślarza, Widma, Aniołków, Dziewczyny czy chóru zbudowały dramaturgię, która trafnie oddawała nastrój utworu.

W realizację gimnazjalnego projektu edukacyjnego zaangażowała się cała klasa II b z mocnym wsparciem rodziców, którzy w znaczny sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości. Opiekę merytoryczną nad realizacją tego niezwykłego przedsięwzięcia sprawowali pani Jolanta Tomsia i pan Mariusz Torbus.

Podsumowaniem IX Poetycko – Muzycznych Impresji Jesiennych była piosenka pt. „Pięknie żyć” w wykonaniu Oliwii Antkiewicz z klasy IV A. Po niezwykle lirycznym występie Oliwii głos zabrał dyrektor szkoły Rafał Wieja. Podziękował uczniom za przygotowanie uroczystości oraz pogratulował umiejętności artystycznych. Natomiast zastępca burmistrza Miasta i Gminy Siewierz pogratulował uczniom i nauczycielom ciekawego pomysłu na nietuzinkowe lekcje języka polskiego, historii i muzyki, jakimi okazał się wieczór poetycki. Podziękował organizatorom za zaproszenie i życzył dalszych sukcesów nie tylko artystycznych. Do dyskusji dołączyli również pozostali zebrani, którzy dzielili się swoimi wrażeniami przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców klasy II B.                                                                           

Redakcja Gimnazjalisty