Strona domowa
Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Eko-lekcja

15 grudnia uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji ekologicznej. 

Eko-lekcję przeprowadziła pani Magdalena Lenartowicz reprezentująca firmę ALBA, lidera wśród firm zajmujących się  gospodarką odpadami. 

Ideą prowadzonych przez ALBA zajęć jest  możliwie wczesne zapoznawanie się z tematyką ochrony przyrody.

Firma kładzie nacisk na wczesne rozpoczęcie edukacji ekologicznej, ponieważ dzieci młodsze uczą się szybko i łatwo kształtują się  u nich właściwe nawyki ekologiczne.

Przeprowadzone warsztaty miały charakter zabawy. Rozpoczęły się projekcją bajki  „O tym jak smok segregował śmieci” przybliżającą tematykę związaną z segregacją odpadów. Dzięki przygodzie smoka dzieci dowiedziały się o zgubnych skutkach nieprawidłowego gospodarowania odpadami, poznały systemy odbioru odpadów i podstawowe zasady selektywnego ich gromadzenia. Poznały  też „drogę odpadów” oraz  ideę recyklingu.

Następnie pierwszaki poznane wiadomości wykorzystały w praktyce i wspólnie z przedstawicielami ALBA segregowały odpady.

Finałem warsztatów był pojedynek drużyn w ekologicznej grze planszowej. Na podłodze klasy została rozłożona duża gra planszowa. Gra była tak duża, iż to nasi uczniowi mogli być „pionkami” i mogli poruszać się po polach gry realizując ekologiczne wyzwania lub odpowiadając na pytania z zakresu ekologii.

Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli w praktyczny sposób przekonać się, że segregacja jest łatwa i daje dużo korzyści. Warsztaty zakończyły się przyjemnym akcentem - wiedza ekologiczna została nagrodzona edukacyjnymi gadżetami oraz pamiątkowym dyplomem przyjaciela przyrody. 

„Dziękujemy za zaproszenie do prowadzenia warsztatów ekologicznych. Ich popularność potwierdza to jak ważna jest świadomość ekologiczna i jej kształtowanie od najmłodszych pokoleń. Dokładamy wszelkich starań by efektywnie kształtować postawy dzieci zgodne z etyką ekologiczną, gdyż to na pewno zaprocentuje.

Pierwszaki biorące udział w dzisiejszych zajęciach  wykazały się sporą wiedzą na temat ekologii. Znały pojęcie recyklingu, odpadów biodegradowalnych i wielomateriałowych przedstawiały sposoby ochrony środowiska, jakie realizują w życiu codziennym. Mam nadzieję, że entuzjazm, z jakim uczestniczyły w zajęciach oraz zdobyta wiedza zostanie zamieniona na ekologiczne nawyki całych rodzin”- mówi prowadząca zajęcia p. Magdalena Lenartowicz.      

Spotkanie zorganizowała pani Beata Korusiewicz.