Strona domowa
Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Lekcja historii i patriotyzmu…

Na nietypową lekcję historii i patriotyzmu zaprosili mieszkańców naszej gminy Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz – Zdzisław Banaś oraz uczniowie Zespołu Szkół w Siewierzu, przygotowując w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury akademię środowiskową z okazji 90. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

I chociaż trudno w to uwierzyć, to 11 listopada dla większości naszego społeczeństwa jest po prostu dniem wolnym od pracy. Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Dziś, na początku nowego tysiąclecia, żyjąc w zawrotnym tempie, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, a wysuwamy na plan pierwszy życie teraźniejszością. Wydaje się, że bardzo trudno jest przekonać młodych ludzi do świętowania i pamiętania. Buntują się bowiem przeciwko górnolotnym słowom. Nudzą ich uroczystości, apele, rocznice, święta.

 

Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej gminie jest jednak szczególnym świętem, o którym zawsze się pamięta. Co roku organizowana jest akademia środowiskowa, która dla wszystkich jest niezwykłą lekcją historii.

 

Tak też było i w tym roku. Wychowankowie Zespołu Szkół w Siewierzu przygotowali dla mieszkańców Siewierza i okolic montaż słowno-muzyczny, by wierszem, piosenką oraz tańcem przypomnieć drogę powrotu Polaków do wolności i polskości.

 

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz – Zdzisław Banaś, Zastępca Burmistrza – Tomasz Sadłoń, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu – Barbara Bochenek, radni, dyrektorzy zakładów pracy, placówek oświatowych i kulturalnych, zaproszeni goście oraz licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy.

 

Nastrój uroczystości potęgowała specjalnie na tę okazję przygotowana scenografia oraz muzyka Chopina, która łączy bogate treści emocjonalne i najszlachetniejsze tradycyjne uczucia Polaków, a poza tym zawiera w sobie kwintesencję polskości. Nie zabrakło akcentów ludowych i żołnierskiego munduru. Wszyscy zgromadzeni w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury mogli także usłyszeć fragment Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Z nastrojem chwili wspaniale korespondowały również polskie tańce narodowe w wykonaniu uczniów z Zespołu Pieśni Tańca „Siewierzanie”. Młodzież zaprezentowała: poloneza, w specjalnej aranżacji do Dumki na dwa serca oraz krakowiaka, którego uczniowie zatańczyli do jednej z najpopularniejszych pieśni patriotycznych z okresu powstania kościuszkowskiego - Bartoszu, zwanego także Krakowiakiem Kosynierów. Montaż słowny przeplatały znane pieśni legionowe, piosenki żołnierskie oraz liryczne utwory patriotyczne. Było radośnie i wzruszająco – czyli tak, jak 90 lat temu, gdy Polska odzyskała swoją niepodległość.

 

Akademia była żywym wyrazem pielęgnowania tradycji narodowej, niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu, lekcją - która z pewnością na długo zapadnie w pamięci.

 

                                                                                              Agnieszka Sularz