Strona domowa
Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

VIII Dzień Papieski

„Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”

 

Jan Paweł II - Polak, w latach 1978-2005 papież, sługa boży Kościoła katolickiego, dla wielu największy autorytet, aktor, poeta, hiperpoliglota i…świetny pedagog. Zburzył bariery i stał się Papieżem bliskim wszystkim ludziom. Na szczególną uwagę zasługuje jego stosunek do młodzieży: „Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!”.

 

16 października to dla katolików dzień szczególny. To właśnie tego dnia 30 lat temu miał miejsce wybór Jana Pawła II - wtedy arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyły - na głowę Kościoła katolickiego. W związku z tym wydarzeniem od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą 16 października w Kościołach w całej Polsce obchodzimy rocznicę wyboru Polaka na papieża - Dzień Papieski. Jest to także święto państwowe zatwierdzone przez Sejm RP na dzień 16 października „w hołdzie największemu autorytetowi XX w”. Koordynatorem obchodów Dnia Papieskiego jest fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Co roku obchodzimy go pod innymi hasłami. W tym roku Dzień Papieski przypadł na 12 października i świętowany był pod hasłem: „Jan Paweł II - wychowawca młodych”.

W związku z uroczystościami, 9 października - w czwartek, w Zespole Szkół w Siewierzu na sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel poświęcony Janowi Pawłowi II. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się, jak co roku, katechetka mgr Barbara Matyja, której pomagały mgr Joanna Dybowska i mgr Aleksandra Jurczyk oraz uczniowie klas III Gimnazjum. Apel rozpoczął się od krótkiego wyjaśnienia tegorocznego przesłania. Akademia, mimo iż o treści religijnej, była bardzo wesoła. Organizatorzy zadbali o to, by jej treść trafiła do licznego grona różnorodnej młodzieży. Teksty przeplatane były muzyką, anegdotami o JPII, a także fragmentami filmików z Janem Pawłem II w roli głównej. Prezentację multimedialną, którą mogli zobaczyć wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Siewierzu, przygotował uczeń kl. III Gimnazjum – Seweryn Kocot.

Młodzieży szczególnie spodobały się anegdoty o naszym Papieżu: „Jeden z watykańskich prałatów chciał się nauczyć polskiego, więc sprowadził sobie nasz elementarz. Nauka była jednak tak pospieszna, że kiedy chciał się nową umiejętnością pochwalić przed Ojcem Świętym, coś mu się pomyliło i zamiast: „Jak się czuje Papież”, rzekł: „Jak się czuje piesek?”. Papież spojrzał na niego zdumiony, po czym odpalił: „Hau, hau”. „Innym razem w Elblągu wierni przerywali Papieżowi okrzykami. Ktoś się kiedyś pomylił i zamiast wołać: „Niech żyje papież”, zaczął wołać: „Niech żyje łupież”. A kiedy krzyczano do niego: "Witaj w Licheniu", stwierdził: "Myślałem, że mówicie: „Witaj ty leniu!".

Czwartkowy apel skupiony był głównie na przesłaniach JPII do młodzieży.

Wspaniały podsumowaniem akademii było wystąpienie zastępcy dyrektora mgr Jolanty Tomsi, która to przypomniała nam słowa papieża: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”. Na zakończenie Pan dyrektor – mgr Rafał Wieja podziękował wszystkim osobom, które były zaangażowane w przygotowanie apelu i wspólnie z Sarą Fiedor i całą młodzieżą zgromadzoną w sali zaśpiewał „Barkę” - ulubioną pieśń Papieża. Myślę, że był to najpiękniejszy hołd, jaki mogliśmy oddać Janowi Pawłowi II…Wielkiemu.

 

UWAGA!!!

Jeśli chcesz pomóc w zbiórce pieniędzy na stypendia dla młodzieży z Siewierza i okolic organizowanej w związku z Dniem Papieskim wyślij SMS o treści POMOC pod nr. 7250 lub zadzwoń: 0 400 207 050.

 

 

Julia Lenarczyk, kl. IIId Gimnazjum

Cała galeria