Strona domowa Konkursy Konkurs „ Źródło Marzeń – Sources od Dreams”
Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Konkurs „ Źródło Marzeń – Sources od Dreams”

W dniu 17 marca 2017r. w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się III Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Fantasy „ Źródło Marzeń – Sources od Dreams”.
W konkursie wzięło udział ponad 3000 uczniów z całej Polski. Mnie w tym zacnym gronie znawców literatury fantasy udało się zdobyć siódme miejsce i jestem bardzo z tego dumna.Organizatorem konkursu w naszej szkole była pani mgr Jolanta Tomsia, która jak sama przyznaje literatura fantasy nie jest jej bajką, zdecydowanie bardziej woli  „Mistrza
i Małgorzatę”. Jednak docenia zainteresowania czytelnicze swoich uczniów, którzy z kolei obalają mit, że młodzież nie czyta. W naszej szkole jest spora grupa uczniów, która wręcz pochłania grube tomy literatury fantasy. To właśnie do nich adresowany był konkurs „Źródła marzeń”.
Ostatecznie w konkursie udział wzięli uczniowie kl. Ib, IIa, IIb oraz IIc gimnazjum. Zakresem tematycznym konkursu była  literatura J.K Rowling- seria „ Harry Potter”,     literatura Johna Flangana- seria „ Zwiadowcy” , literatura C.S Lewisa- „ Opowieści z Narnii” oraz literatura J.R.R. Tolkiena- „ Hobbit” i „ Władca Perścieni” . Uczestnicy konkursu musieli napisać test składający się z pytań zamkniętych oraz jednego pytania otwartego, który dotyczył wybranego przez uczestnika zakresu tematycznego. Następnie każdy uczestnik miał dwie godzinny lekcyjne na napisanie testu.  Wszystkie testy został wysłane do organizatorów konkursu, gdzie prace były sprawdzane i oceniane przez niezależną komisję. W dniu 5 kwietnia zostały ogłoszone wyniki pierwszego etapu konkursu. Dowiedziałam się, że jako jedyna uczennica naszej szkoły zakwalifikowałam się  do finału III Edycji Konkursu     „ Źródło Marzeń – Sources od Dreams”. Tym samym znalazłam się w gronie 70 finalistów z całej Polski. Finał konkursu odbywał się w dwóch zamkach : Zamku Gniew oraz Zamku Moszna.
W dniu 22 kwietnia odbył się finał, na który pojechałam razem z rodzicami do Zamku Moszna. Konkurs trwał od godz. 12:00 do godz. 16:45. Każdy z uczestników pisał test
z wybranego zakresu tematycznego, który składał się z 62 pytań. Następnie odbyło się sprawdzanie przez komisję testów, a każdy uczestnik w tym czasie mógł zwiedzić zamek. 
O godz. 16:45 wszystko stało się jasne. Ogłoszono wyniki, wręczono nagrody…  
Dla mnie literatura Johna Flangana „ Zwiadowcy” ostatecznie przyniosła  siódme miejsce
i przede wszystkim niezapomnianą przygodę. Utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto czytać!
                                                                                                           

Martyna Gołda
                                                                                                       Kl. II a Gimnazjum w Siewierzu