Strona domowa O szkole
Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Zarys historyczny szkoły

Pierwsza szkoła w Siewierzu została założona na przełomie XIII i XIV wieku, była to szkoła parafialna. Znaczna część wychowanków szkoły parafialnej kontynuowała naukę w Akademii Krakowskiej. W Siewierzu istniał również „zakład naukowy,” tzw. „profesorka”, przygotowująca na koszt biskupa synów mieszczan do nauki w Akademii Krakowskiej.

W 1836 roku w mieście otwarto pierwszą szkołę żeńską. W Szkole Elementarnej Wyższej w mieście rządowym Siewierzu uczyło się wówczas 50 chłopców i 20 dziewcząt. W połowie XIX wieku Szkoła Elementarna znalazła swoją siedzibę w piętrowym budynku wybudowanym około 1807 roku dla pruskiego generała Schultza. Z powodu dużego naboru uczniów najpierw nauczanie prowadzono na dwie zmiany, a później utworzono dwie: szkoły męską i żeńską.

W 1924 roku siedmioklasowa Szkoła Publiczna w Siewierzu mieściła się nadal w tym samym budynku. Jednakże obiekt ze względu na dużą liczbę uczniów nie spełniał podstawowych wymogów. W związku z tym społeczność lokalna postanowiła wybudować nową szkołę Pod budowę szkoły wyznaczono 2 i ½ morgi ziemi (bezpłatnie) przy ulicy Kaźmierowskiej (obecnie ulica Marszałka Piłsudskiego 31) wydzielonej z lasu gromadzkiego. Cztery lata później oddano do użytku nowy, ośmioizbowy budynek. Grono nauczycielskie liczyło wówczas 11 osób. W okresie okupacji władze niemieckie pozwoliły na uruchomienie szkoły dopiero od listopada 1939 roku. Wkrótce jednak nauka została przerwana, a szkoła została zamieniona w koszary wojskowe a później w szpital. W tym trudnym okresie prowadzone było tajne nauczanie.

Po wojnie szkoła wznowiła swoje działalność już 20 lutego 1945 roku. Z roku na rok przybywało uczniów i w związku z tym 14 czerwca 1957 roku powołano Komitet Budowy Szkoły. 14 czerwca 1963 roku nastąpiło uroczyste przekazanie rozbudowanej szkoły. Nowy budynek posiadał 15 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, bibliotekę czytelnię i świetlicę.

Od 1 września 1973 roku szkoła funkcjonuje jako zbiorcza. W 1994 roku szkoła otrzymała imię Księstwa Siewierskiego.

W wyniku reformy od 1999 roku w budynku szkolnym zaczęły funkcjonować dwie szkoły Szkoła Podstawowa im. Księstwa Siewierskiego i Gimnazjum. Kolejne decyzje władz lokalnych to połączenie tych dwóch szkół w jeden Zespół Szkół.