Strona domowa Wycieczki Pierwszoklasiści w Muzeum Chleba w Radzionkowie
Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Pierwszoklasiści w Muzeum Chleba w Radzionkowie

W dniu 10 czerwca bieżącego roku uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej wspólnie z opiekunami wybrali się do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.


W muzeum dzieci poznały poszczególne etapy powstawania chleba. Zwiedziły także sale
z urządzeniami piekarniczymi wykorzystywanymi w starej piekarni, śląskiej kuchni i cukierni. Zobaczyły tam mnóstwo różnorodnych narzędzi, maszyn, przedmiotów codziennego użytku, książek, dokumentów, pocztówek. Projekcja filmu „Chleb” przybliżyła dzieciom historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane. Uczestnicząc w lekcji w dawnej klasie szkolnej, dzieci poznały historię nauczania - zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje, przybory. Każdy miał możliwość pisania rysikiem na kamiennych tabliczkach. Dużą atrakcją dla pierwszoklasistów były warsztaty z ciastem. Dzieci formułowały z ciasta plecionki, a następnie gotowe i upieczone bułeczki zjadały z apetytem.
Po atrakcjach związanych ze zwiedzaniem muzeum uczestnicy wycieczki odpoczęli na świeżym powietrzu na placu zabaw. Ten dzień z pewnością można zaliczyć do bardzo udanych, które jeszcze długo dzieci będą wspominać.
                                                                                                                                                                                                                                                          Urszula Masłyka