Strona domowa Wycieczki Wycieczka klas III Gimnazjum w Zespole Szkół w Siewierzu
Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wycieczka klas III Gimnazjum w Zespole Szkół w Siewierzu


21 marca br., w pierwszy dzień wiosny, uczniowie klas III gimnazjum Zespołu Szkół w Siewierzu uczestniczyli w wycieczce do Elektrowni Łagisza, podczas której zapoznali się z procesem powstawania energii elektrycznej, która wykorzystywana jest do oświetlenia, poruszania silników elektrycznych, ogrzewania. Na początek zwiedzania każdy uczestnik wycieczki musiał założyć kask i kamizelkę ochronną, było to wymogiem BHP.

Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób otrzymujemy energię ruchu z energii cieplnej.

Otóż ciepło, które powstaje na skutek spalania węgla kamiennego, powoduje wrzenie wody, ta przemienia się w parę, która - znajdując się pod wysokim ciśnieniem - napędza turbinę poruszającą prądnicę. W ten sposób otrzymujemy prąd. Gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć wszystkie niezbędne urządzenia do produkcji prądu, takie jak: generator, kocioł cieplny, chłodnie, urządzenia nawęglania. 


Zwiedzaniu towarzyszyły ogromne emocje. Uczniowie zwrócili uwagę na nowoczesne urządzenia i ogrom przedsiębiorstwa. 

Pełni wrażeń gimnazjaliści wyruszyli na Targi Edukacyjne do Będzina. Tam uczniowie mogli zobaczyć prezentację szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu będzińskiego. Można było posmakować różnych specjałów (grochówki, babeczek) przyrządzonych przez przedstawicieli szkół gastronomicznych, zobaczyć musztrę strażacką, policyjną, jak również zrobić sobie makijaż lub ułożyć ciekawą fryzurę. Targi Edukacyjne również dostarczyły gimnazjalistom wielu wrażeń, jak też utwierdziły w przekonaniu o wyborze dalszej drogi życiowej.