Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Media szkolne

 

Współczesna szkoła, to już nie tylko szkolne klasy i dobrze wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Dzisiejszy świat wprowadza w jej progi coraz to nowsze rozwiązania i projekty.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego uczniowie z powodzeniem realizują swoje pasje dziennikarskie.

Jedną z ofert szkoły są zajęcia szkolnego koła telewizyjnego itvJunior. Komfort pracy młodych adeptów dziennikarstwa jest wyjątkowy, ponieważ zajęcia odbywają się w profesjonalnym studiu nagrań, który znajduje się na terenie hali sportowej. Miejsce to jest szczególne. Składa się z reżyserki i części nagraniowej. Całe pomieszczenie wyłożone zostało specjalną pianką wytłumiającą dźwięki, co w znacznym stopniu ułatwia precyzyjne nagrywanie komentarzy lektorskich oraz programów z wirtualnego studia. Studio nagrań zostało wyposażone w profesjonalny sprzęt do realizacji dźwięku i obrazu: kamerę, lampy oświetleniowe, prompter, mikrofony, słuchawki, profesjonalny program do montażu filmów Pinacle Studio.

Reportaże przygotowane przez uczniów można oglądać nie tylko na kanale internetowym You Tube (http://www.youtube.com/user/iTVjunior), ale przede wszystkim na własnej stronie telewizyjnej iTVjunior: http://itvjunior.pl/. To właśnie tutaj można zobaczyć barwną galerię zdjęć studia nagrań, obejrzeć efekty pracy uczniów, zapoznać się ze składem redakcji i śledzić newsy.

Uczniowie pracujący w redakcji szkolnej telewizji cały czas doskonalą swoje umiejętności i chętnie dzielą się zdobytą wiedzą z innymi, czego przykładem są już Gminne Warsztaty Dziennikarskie, na które zapraszani są rówieśnicy z okolicznych placówek, a które zawsze prowadzą profesjonalni dziennikarze, tj. Ewa Maj – dziennikarka prasowa i radiowa, Rafał Gołębiewski, prezenter telewizyjny, gwiazda emitowanego parę lat temu w TVN programu dla młodzieży „Twój problem, nasza głowa”, Wojciech Pacula z Radia Katowice czy ekipa iTV Siewierz.

W Szkole Podstawowej nr 1 z pewnością uczniowie mogą rozwijać swoje pasje dziennikarskie, które – kto wie – w przyszłości może zaowocują i znajdą swoją realizację w pracy reportera czy operatora kamery. Warto trzymać za nich kciuki!

Koordynatorem szkolnego koła telewizyjnego jest nauczycielka języka polskiego i jednocześnie absolwent podyplomowych studiów dziennikarskich – mgr Agnieszka Sularz.

„Kolorowa Jedyneczka” to kolejna medialna propozycja dla najmłodszych wychowanków szkoły. To internetowa wersja szkolnej gazety, która stwarza uczniom możliwość realizowania ich pomysłów, prezentowania talentów i umiejętności, a rodzicom możliwość wglądu w szkolne życie dzieci. Jej celem jest: promowanie szkoły w środowisku lokalnym, dokumentowanie wydarzeń z życia szkoły, prezentowanie pasji uczniów, rozwój kreatywności uczniów.

 

Wszystkie artykuły przygotowane przez najmłodszych dziennikarzy szkoły można znaleźć pod adresem: http://kolorowajedyneczka.zssiewierz.pl/

 

 

Koordynatorem „Kolorowej Jedyneczki” jest mgr Aneta Roch – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

 

Dla starszych uczniów szkoły, którzy cenią sobie dobre pisanie, szkoła oferuje możliwość realizacji pasji w redakcji „Gimnazjalisty”. Pod czujnym okiem koordynator – mgr Jolanty Tomsi – nauczycielki języka polskiego uczniowie piszą artykuły, które można przeczytać na stronie internetowej: http://gimnazjalista.zssiewierz.pl/

 

„Gimnazjalista” ukazuje się od początku reformy oświatowej, na mocy której powstało gimnazjum, a więc od roku szkolnego 1999/2000. Początkowo był miesięcznikiem, następnie dwumiesięcznikiem wydawanym w formie drukowanej. Obecnie ukazuje się w wersji elektronicznej. Gazeta ma charakter informacyjny. Na jej łamach młodzi redaktorzy prowadzą kronikę wydarzeń szkolnych; publikują reportaże, przeprowadzają wywiady z ciekawymi ludźmi, informują o sukcesach uczniów, dzielą się zainteresowaniami. Dzięki temu kształcą kompetencje ponadprzedmiotowe, między innymi: umiejętność zdobywania informacji, korzystania z technologii informacyjno – komunikacyjnych, twórczego rozwiązywania problemów, umiejętność współpracy w grupie.

 

Ważnym celem działalności redakcji jest aktywny udział w życiu kulturalnym szkoły. 
W związku z tym uczniowie od wielu lat z powodzeniem organizują „Poetycko – Muzyczne Impresje Jesienne”, które poświęcone są  ważnym Polakom, patronom danego roku kulturalnego. Do tej  pory zorganizowano już dziewięć  takich wieczorów poetyckich, które mają charakter imprezy środowiskowej.  Poza tym szkolni redaktorzy od dziewięciu lat współorganizują również Gminne Dyktanda Ekologiczne.

 

Stałym punktem działalności redakcji „Gimnazjalisty” jest współpraca z instytucjami kulturalnymi Miasta i Gminy Siewierz, publikowanie artykułów na stronie internetowej szkoły oraz w „Kurierze Siewierskim”.

 

 

Dziennikarstwo telewizyjne, dziennikarstwo prasowe… jest i dziennikarstwo radiowe. W naszej szkole od kilku lat prężnie działa szkolny radiowęzeł i studio nagrań. Ich koordynatorem jest nauczyciel muzyki mgr Mariusz Torbus, który udowadnia, że radio to pasja, która uczy pracy w grupie, kreatywności i komunikatywności, pozwala na rozbudzanie zainteresowań oraz wdrażanie w życie własnych pomysłów.

 

Studio wyposażone m.in. w najwyższej klasy mikrofony pojemnościowe, urządzenie rejestrujące cyfrowo dźwięk, cyfrowy mikser oraz profesjonalnie wygłuszone pomieszczenia dają bardzo wiele możliwości pracy z dźwiękiem i obrazem. Studio nagrań pozwala realizować profesjonalne nagrania projektów muzycznych i audycji szkolnych.

 

Dzięki radiowęzłowi każda przerwa lekcyjna jest wzbogacona o aktualności z życia szkoły. Reportaże przygotowane przez szkolną telewizję i muzyka młodzieżowa cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej. Praca w radiowęźle jest dla uczniów świetnym doświadczeniem, nauką realizacji dźwięku i doskonałą lekcją współpracy. Uczniowie bardzo chętnie angażują się w te działania.